Predavanje „Djeca s licima koja bliješte“ u organizaciji LC Split

CENTAR ZA PREVENCIJU ZLOUPORABE DROGE I DRUGIH OVISNOSTI  LC SPLIT I DR BURCAR O OVISNOSTI DJECE O DIGITALNOJ TEHNOLOGIJI

Predavanje  „Djeca s licima koja bliješte“ u organizaciji LC Split

Jedno od obilježja današnjice zasigurno je sve veća ovisnost djece o digitalnoj tehnologiji i komunikaciji koja se iz sfere stvarnog kontakta i druženja s vršnjacima prebacuje u bespuća virtualne „stvarnosti“. Stoga je Centar za prevenciju zlouporabe droge i drugih ovisnosti Lions kluba Split organizirao predavanje „Djeca s licima koja bliješte (Glow kids)“ u hotelu Park u Splitu 22. svibnja 2018.  koje je održao prim. Ivan Burcar, dr. med. s KBC Rebro Zagreb. Kroz predavanje se dr. Burcar osvrnuo na sveprisutnu pojavu da su nam ekrani zapravo „ukrali“ djecu. Nevesela je to posljedica globalizacije, brzog napretka tehnologije i modernog načina života. Analizirao je utjecaj video igara, društvenih mreža i digitalnog komuniciranja na dječji mozak i posljedice koje pri tom mogu nastati, od ugroze psihičkog i tjelesnog zdravlja, poremećaja sna i prehrane, nerazvijanja i gubitka socijalnih vještina te izloženosti virtualnom nasilju.  Porazno i nadasve upozoravajuće je zazvučala činjenica da, stručnjaci koji proučavaju nekontrolirano i prekomjerno korištenje ekrana zbog igranja igrica, pretraživanja Interneta ili komunikacije putem društvenih mreža, počinju za bliješteće ekrane koristiti pojam elektronski kokain. Dr. Burcar je naglasio se da se radi o pravoj epidemiji ovisnosti djece o digitalnoj tehnologiji koju je često teže liječiti od drugih ovisnosti, a prave posljedice na zdravlje populacije tek će vrijeme pokazati. Zapravo, nakon predavanja nije bilo roditelja ili člana obitelji koji nije preispitivao ponašanje svog djeteta i odnos prema virtualnoj stvarnosti, a posebice dužinu i način korištenja pametnih telefona. Prave su poruke odaslane, a na svima nama je da minimaliziramo štetan utjecaj digitalne tehnologije na našu djecu, a da istovremeno idu u korak s dostignućima 21. stoljeća.