LC SPLIT OBILJEŽIO SVJETSKI DAN DIJABETESA

Eminentni stručnjaci izlagali o dijabetesu u organizaciji LC Split

Povodom obilježavanja Svjetskog dana dijabetesa, član LC Split i predsjednik Povjerenstva za zdravstvenu zaštitu i prevenciju ovisnosti Lions District-a 126 Robert Vulić organizirao je u utorak, 28. studenog 2017. predavanje uglednih liječnika prof.dr.sc.prim. Slavena Kokića i prim. Igora Žuljana u hotelu Park u Splitu.
 Prof. Kokić, internist-endokrinolog i dijabetolog,  prezentirao je problematiku „Predijabetesa“, dok je prim. Žuljan, oftalmolog, izložio temu „Šećerna bolest i oko: prevencija komplikacija i suvremeno liječenje“.
Šećerna bolest danas predstavlja globalnu epidemiju jer broj oboljelih ljudi u svijetu raste na razine nezamislive prije samo nekoliko desetljeća. Čak 422 milijuna ljudi danas boluje od dijabetesa, dok je 1,6 milijuna smrti direktno te 2,2 milijuna smrti indirektno povezano s povišenom razinom šećera u krvi. Procjenjuje se da u Hrvatskoj od dijabetesa boluje preko 400 000 odraslih osoba, a broj oboljelih se povećava iz godine u godinu. Smatra se da je glavni razlog ovakvoj pojavnosti bolesti promjena načina života s velikim unosom visokokalorične hrane i smanjena tjelesna aktivnost.  Dijabetes je vodeći uzrok sljepoće, zatajenja bubrega, srčanih udara, moždanog udara i amputacije donjih ekstremiteta. Zdrava prehrana, redovita tjelesna aktivnost, održavanje nornalne tjelesne težine i izbjegavanje pušenja su načini prevencije ili  odgađanja početka dijabetesa tipa 2.
Prof. Kokić je posebno naglasio problem predijabetesa kod kojeg još ne postoje znaci šećerne bolesti kao što su žeđ i pojačano mokrenje, ali postoje metabolički poremećaji koji potiču razvoj oštećenja srčanožilnog sustava. Stoga je važno otkriti upravo ovu skupinu bolesnika i već u predijabetesu započeti liječenje, odnosno poticanje zdravih životnih stilova koji imaju najveći učinak na zaustavljanje širenja dijabetesa tipa 2. Bez intervencije, odnosno trenutnih promjena u načinu prehrane i uvođenja redovite tjelesne aktivnosti kao i utjecanja na sve loše životne navike (pušenje, alkohol, debljina), predijabetes će sigurno za 10 do 12 godina prerasti u dijabetes, što je čovjek u mogućnosti pravovremeno spriječiti.
Dr. Žuljan je prezentirao posljedice dijabetesa na vid. Naime, dijabetes je vodeći uzrok sljepoće i lošeg vida radno sposobne populacije u svijetu. Oko dijabetičara sklonije je nastanku različitih upala i degenerativnih procesa, a dolazi i do ranijeg nastanka zamućenja leće, odnosno katarakte. Najvažnija komplikacija dijabetesa na oku je dijabetička retinopatija koja dovodi do slabljenja te gubitka vida. Ukazao je na važnost ranog otkrivanja i najsuvremenije metode liječenja dijabetičke retinopatije poput laserske terapije te vitrektomije, operativnog zahvata kojima se uklanja krv i staklovina iz oka. Naglasio je važnost prevencije dijabetesa, a ako do njega, dođe redovite kontrole specijaliste za očne bolesti.
Predavanje je bilo odlično posjećeno od javnosti, a zainteresirani su imali priliku čuti novosti od vrsnih stručnjaka iz područja dijabetesa te dobiju odgovore na svoja pitanja.
U godini kad slave 100. obljetnicu predanog humanitarnog rada, jedna od ključnih aktivnosti Lajonsa, pa tako i LC Split, je razvijanje svijesti o dijabetesu i edukacija stanovništva o njegovoj prevenciji, ranom otkrivanju i liječenju.