LC Vukovar: Nastavak projekta „Halo pomoć“

Nastavlja se projekt „Halo pomoć“ iz 2015/2016. godine koji se pokazao vrlo uspješnim. Riječ je o projektu za starije i nemoćne osobe i druge osjetljive skupine čiji je nositelj Lions club Vukovar, a partneri projekta su Grad Vukovar i Centar za pomoć i njegu „Primum“ Vukovar. Do sada je pilot projektom obuhvaćeno 14 korisnika, dok je od danas u projekt uključeno 35 osoba s područja grada Vukovara. Ukupna vrijednost projekta u ovoj godini iznosi 51.000,00 kuna.

Grad Vukovar se uključio u jedan inovativan i vrlo koristan pilot projekt naziva „Halo za pomoć“ na prijedlog Lions kluba Vukovar. Projekt je proveden u razdoblju od 01.07.2015 do 30.06.2016. godine, a isti se nastavlja.  Riječ je o donaciji Lions cluba Steyr Omnia iz Austrije, 14 posebno prilagođenih uređaja, koje će korisnici nositi kao narukvicu ili privjesak, odnosno telefonski uređaj s ugrađenom SOS tipkom. Njenim pritiskom u kriznoj situaciji (prilikom pada, ozljede) uređaj se aktivira. Signal putuje do dojavnog centra koji zatim organizira pomoć.

Gradonačelnik grada Vukovara Ivan Penava istaknuo je kako je cilj projekta omogućavanje starijim osobama te osobama s invaliditetom što duži ostanak u vlastitom domu uz osjećaj sigurnosti i povećanje kvalitete života. „Ovo je jedna sigurnost kojom pritiskom na jedan gumb stupate u kontakt s centrom te se šalje usluga koja je potrebna, i još jednom istaknuo kako se grad Vukovar i na ovaj način brine za svoje starije i nemoćne sugrađane „  rekao je Penava.

Iz centra za pomoć i njegu „Primum“ Vukovar Ivana Buday  istaknula je kako projekt traje 12 mjeseci kroz godinu, svih 365 dana. Buday je objasnila kako svakodnevno  kontaktiraju svoje korisnike te da o njima brinu maksimalno. Iz Call centra je do sada upućeno 212 poziva (radi pružanja informacija, vježbe komunikacije, prevladavanja usamljenosti, provjere stanja korisnika). U istom je razdoblju u Call centar primljeno 111 poziva (primljeni alarmi i intervencije: komunikacija s korisnikom radi prevladavanja usamljenosti, komunikacija radi intervencije, traženje informacija, vježbe komunikacije, slučajni alarmi), a 7 je poziva zahtijevalo hitnu intervenciju.

Ispred Lions kluba Vukovar predsjednica Kristina Glumac potpisala je sporazum o suradnji sa gradom Vukovarom te se zahvalila gradonačelniku Ivanu Penavi na nastavku suradnje i financijskoj potpori u ovom inovativnom projektu.

Vremensko trajanje projekta je 1 godinu i to od 01.09.2016. do 01.09.2017. Grad Vukovar omogućava uslugu praćenja i monitoringa za osobe slabijeg imovnog statusa na način da osobama koje imaju mirovinu ili primanja manja od 2.500,00 kn sufinancira mjesečno 50,00 kn što bi za 35 osoba za cijelu godinu provođenja iznosilo 21.000,00 kn.

Lions klub Vukovar dodatno će nabavit i dodijeliti korisnicima besplatno na korištenje još 22 socijalna uređaje s alarmom u vrijednosti 9.000,00 kn. Lions Club Vukovar će sufinancirati uslugu monitoringa u iznosu od 20,00 kn mjesečno.  (15,00 kn za osobe s primanjima nižim od 1.500,00 kn i 5,00 kn za osobe s primanjima između 1.501,00 i 2.500,00 kn). Korisnici koji se uključuju u projekt sufinanciraju uslugu monitoringa s 20,00 kn mjesečno s primanjima u rasponu od 1.501,00 kn i 2.500,00 kn, a 10,00 kn mjesečno plaćaju korisnici s primanjima manjima od 1.500,00 kn.

Foto galeriju možete pogledati ovdje

Vaš LC Vukovar

Video: