Akcija LC Šibenik označena još tri stoljetna hrasta na velikom Orlovcu i Zmajevcu

Članovi Lions kluba Šibenik (Ante Bašić, Zvonko Pešić, Veljko Grčić, Joško Bogdan, Ivan Bralić, Dejan Vapski, Ivan Soža, Mirosav Krnić, Nikola Urukalo), predvođeni predsjednikom Miloradom Miškovićem Casperom, organizirali su 28. rujna 2019. akciju čišćenja okoliša i označavanja stoljetnih hrastova, koji se nalaze na prostoru Zmajevca i Velikog Orlovca, odnosno na širem području Ljutine, jedne od posljednjih europskih prašuma. Lokalitet pripada Općini Unešić s kojom je Lions klub Šibenik, uz Osnovnu školu „Jakov Gotovac“, prošle godine u svibnju potpisao Povelju prijateljstva i suradnje čiji  je konačni cilj zaštita povijesne, prirodne i kulturne baštine  na području Unešića, odnosno Dalmatinske zagore. Cilj je očuvati prostor Zmajevca i Velikog Orlovca na kojima se nalaze označeni i imenovani višestoljetni hrastovi, ilirski bunari, lokve i gradine. U prvoj akciji označeno je sedam hrastova od kojih svaki nosi ime nekog od hrvatskih velikana dok su u novoj akciji postavljene oznake s brojevima osam, devet i deset.
Bila je to radna akcija jer valjalo je očistiti prostor oko hrastova, koji se nalaze na strmim padinama, a obrasli su gustom travom i raslinjem. Pristup hrastovima je otežan jer do njih ne postoji označena ili uređena staza. Uz podosta truda, s ručnim alatima i motornom pilom, ali ponajprije uz dobru volju, savladane su sve prepreke, probijen je put do tri hrasta i na njih su postavljeni brojevi. U sljedećim akcijama na tim će oznakama biti postavljene i pločice s imenima hrastova i, naravno, Lions kluba Šibenik. Osim toga  na proplanku kod hrastova koji su označeni brojevima od jedan do sedam plan je postaviti klupe i stolove kako bi se na tom mjestu omogućio boravak izletnicima, a posebice kako bi djeca osnovci na tom mjestu mogla imati i školu u prirodi. Sve je to dio obveza koje je Lions klub Šibenik preuzeo potpisivanjem spomenute Povelje o prijateljstvu i suradnji,
Akcija je okončana onako kako je to uobičajeno među šibenskim lionsima, druženjem i ručkom na OPG Sveti Jure u Unešiću.